2013 Art Show

Gallery of the Superintendent's High School Art Show state and regional winners. To enlarge images, simply click on the image.

OSPI Staff Choice Award


Artist's Name: M. Nguyen
Title: Trong Dong
Medium: Ink
Teacher: James Scarcello
School/District: Cheney High School/Cheney

 

OSPI Staff Choice Award


Artist's Name: M. Taylor
Title: Last Road Trip
Medium: Watercolor
Teacher: Joey Powers
School/District: Tumwater High School/Tumwater

 

Superintendent's Choice Award


Artist's Name: C. Atkinson
Title: Heaven's Doorstop
Medium: Photography
Teacher: D. Speakes
School/District: Kamiakin High School/Kennewick

 

Governor's Choice Award


Artist's Name: K. Sabie
Title: My Prince
Medium: Pastel
Teacher: Pam Smith

 

Association of Washington School Principals Award


Artist's Name: M. Hurst
Title: Foiling
Medium: Oil on Sheet
Teacher: Crystal Zeller
School/District: /Vancouver

 

ArtsEd Washington Award


Artist's Name: E. Rawson
Title: Silhouette Sky
Medium: Collagraph
Teacher: Dan Brown
School/District: Okanogan High School/Okanogan

 

Professional Educator Standards Board Award


Artist's Name: A. McMinn
Title: Apple Pickers
Medium: Fused Glass with Wood
Teacher: Robert McMinn
School/District: Richland High School/Richland

 

State Board of Education Award


Artist's Name: P. Thorson
Title: Where Was My Fault?
Medium: Digital Art, Photoshop
Teacher: James Scarcello
School/District: Cheney High School/Cheney

 

Washington Art Education Association Award


Artist's Name: J. White
Title: Cat's Cradle
Medium: Acrylic
Teacher: Laura King
School/District: Shorecrest High School/Shoreline

 

Washington Association of School Administrators Award


Artist's Name: K. Smith
Title: Beyond the Day
Medium: Water Colors
Teacher: Kelley Muntean
School/District: Hanford High School/Richland

 

Washington State School Directors' Association Award


Artist's Name: J. Navarro
Title: Renacimiento de Primavera
Medium: Graphite
Teacher: Laura Wise
School/District: Toppenish High School/Toppenish

 

Judges' Choice Award


Artist's Name: A. Floathe
Title: Platter Pottamai
Medium: Stoneware
Teacher: Gavin Forseth
School/District: North Mason Senior High School/North Mason

 

Judges' Choice Award


Artist's Name: D. Schreckengast
Title: Stone Chess Set
Medium: Mixed Media
Teacher: Dan Brown
School/District: Okanogan High School/Okanogan

 

Judges' Choice Award


Artist's Name: R. Roberts
Title: Pike Place Market
Medium: Colored Pencil
Teacher: Andrew Anderson
School/District: Friday Harbor High School/San Juan Island

 

Judges' Choice Award


Artist's Name: K. Krueger
Title: Question
Medium: Watercolor and Ink
Teacher: Kit Christopherson
School/District: Oak Harbor High School/Oak Harbor