2020 Art Show

Gallery of the Superintendent's High School Art Show state winners.

OSPI Staff Choice Award


Artist's Name: Rocio Arias Garcia
Title: Boys Don't Cry
Medium: Pastel & Colored Pencil
Teacher: Carole Huls
School/District: Davis High School/Yakima

 

Superintendent's Choice Award


Artist's Name: Lauren Bridget King
Title: Lightbulb Sunset
Medium: Photography
Teacher: Tracy Ecklund
School/District: J M Weatherwax High School/Aberdeen

 

Governor's Choice Award


Artist's Name: Rubi Capote
Title: Cherry Blossom Tea Pot
Medium: Ceramic
Teacher: Tyler Sant
School/District: Tonasket High School/Tonasket

 

Jurors' Choice Award


Artist's Name: Alyssa Ann Maggi
Title: Catacombs
Medium: Ceramic
Teacher: Crystal Zeller
School/District: Vancouver School of Arts and Academics/Vancouver

 

Jurors' Choice Award


Artist's Name: Olivia Alejandra Vazquez
Title: Tension
Medium: Cut Paper
Teacher: Joshua Everson
School/District: Olympia High School/Olympia

 

Jurors' Choice Award


Artist's Name: Peyton S Wood
Title: Pothos
Medium: Acrylic
Teacher: Kit Christopherson
School/District: Oak Harbor High School/Oak Harbor

 

Jurors' Choice Award


Artist's Name: Katie Leigh Place
Title: Wave of Turmoil
Medium: Charcoal
Teacher: Andrew Anderson
School/District: Friday Harbor High School/San Juan Island

 

Association of Washington School Principals Award


Artist's Name: Hannah Anne Mildred V Sasse
Title: Brian's Apples
Medium: Acrylic Paint
Teacher: Joshua Everson
School/District: Olympia High School/Olympia

 

ArtsEd Washington Award


Artist's Name: Andrew Jonathan Cobler
Title: Beast, Machine, and Soul
Medium: Digital Art
Teacher: Jill Giudice
School/District: Tumwater High School/Tumwater

 

InspireWA Award


Artist's Name: Shelby Donna Staley
Title: Connection
Medium: Ceramic
Teacher: Gavin Forseth
School/District: North Mason Senior High School/North Mason

 

Professional Educator Standards Board Award


Artist's Name: Peyton Knauft
Title: Pollen Patterns
Medium: Ink
Teacher: Jane Eacker
School/District: Lincoln High School/Walla Walla Public Schools

 

State Board of Education Award


Artist's Name: Greta Laesch
Title: Washington Pass
Medium: Drawing
Teacher: Erik Brooks
School/District: Liberty Bell Jr Sr High/Methow Valley

 

Washington Art Education Association Award


Artist's Name: Ryan F Collins
Title: Life on the Rocks
Medium: Mixed Media
Teacher: Kelley Muntean
School/District: Hanford High School/Richland

 

Washington Association of School Administrators Award


Artist's Name: Jarom A Pratt
Title: Gradient Mountainscape
Medium: Fused Glass & Tile in Wood Frame
Teacher: Robert McMinn
School/District: Richland High School/Richland

 

Washington Education Association Award


Artist's Name: Niko Shawn Renee Looper
Title: We Need to Do Better
Medium: Watercolor
Teacher: Rebekah Wilkins-Pepiton
School/District: Central Valley High School/Central Valley

 

Washington State School Directors' Association Award


Artist's Name: Hannah R Bomgardner
Title: Fiery Woman
Medium: Acrylic Paint
Teacher: Andrea Descheemaeker
School/District: Cedarcrest High School/Riverview

 

Honorable Mention


Artist's Name: Justin Davis Berger
Title: Every Drop Counts
Medium: Photography
Teacher: Lance Johnson
School/District: Eisenhower High School/Yakima

 

Honorable Mention


Artist's Name: Maya Jean Soliz Chermack
Title: Optimist
Medium: Watercolor
Teacher: Joshua Everson
School/District: Olympia High School/Olympia

 

Honorable Mention


Artist's Name: Courtney C Serres
Title: Fallen Tree
Medium: Digital Photography
Teacher: Debby Nixon
School/District: Bellevue High School/Bellevue